Co gotują opiekunki w Niemczech?

Co gotują opiekunki w Niemczech

Jednym z podstawowych obowiązków osoby opiekującej się seniorem jest przygotowywanie odpowiednich posiłków. Jedzenie musi być dostosowane do stanu zdrowia, wieku oraz diety podopiecznego, ale też jego przyzwyczajeń. Starsze osoby miewają problemy z apetytem, dlatego lepiej podawać im lubiane dania. Podpowiadamy, co gotują opiekunki w Niemczech!

Każdy kraj ma własne tradycje kulinarne. Chociaż młodsze pokolenia lubią poznawać smaki z całego świata, starsze są przywiązane do znanych, sprawdzonych potraw. Osoby planujące wyjazd za granicę w związku z pracą polegającą na pielęgnowaniu seniorów koniecznie powinny poznać podstawy kuchni danego państwa. Dowiedz się, co gotują opiekunki w Niemczech!

Sprawdź nasze oferty – praca opiekunka Niemcy!

Co gotują opiekunki w Niemczech?

Warto omówić to, co gotują opiekunki w Niemczech, ponieważ wiele osób ma z tym kłopot. Kuchnia naszych zachodnich sąsiadów głównie kojarzy się z tłustym mięsem i piwem, które raczej nie są zalecane dla seniorów. Można jednak w niej znaleźć kilka dań czy przysmaków odpowiednich dla podopiecznych z mniej poważnymi problemami zdrowotnymi.

Do diety warto włączyć m.in. białą kiełbasę, ziemniaki, pasztet wątrobiany (leberkäse), sałatkę ziemniaczaną (kartoffelsalat) czy placki ziemniaczane. Niemcy wbrew pozorom bardzo lubią też ryby, w szczególności śledzia i łososia. W ramach deseru świetnie sprawdzą się z kolei szarlotka (apfelstrudel) czy krem berliński. Popularne są także różne zupy, sznycle drobiowe czy duszona wieprzowina.

Seniorzy miewają obniżony apetyt, co może być bardzo szkodliwe. Z tego względu dobrze jest zachęcić swojego podopiecznego do jedzenia znanymi mu przysmakami. Najłatwiej jest oczywiście po prostu go zapytać, jakie jest jego ulubione danie. Pacjenci o dobrej kondycji mogą nawet w ramach rozrywki pomóc w gotowaniu i pokazać Ci własne przepisy.

Co gotować seniorowi w Niemczech?

Trudno jednoznacznie wskazać, co gotować seniorowi w Niemczech. Wiele zależy od tego, w jakim stanie jest pacjent. Często lekarze zalecają konkretną dietę. Wtedy koniecznie trzeba jej przestrzegać, szczególnie w przypadku osób z problemami gastrycznymi. Co innego powinny jeść osoby obłożnie chore, a co innego aktywne, ale cierpiące np. na demencję czy Alzhaimera.

Najrozsądniej jest spytać rodzinę oraz lekarza prowadzącego o radę w kwestii żywienia, jeśli nie dostanie się wcześniej żadnych wskazówek. Najczęściej zaleca się przygotowywanie posiłków pożywnych, zdrowych, ale lekkostrawnych. Z tego względu dużą popularnością cieszą się zupy. Podopieczni bez poważnych schorzeń mogą z kolei od czasu do czasu spożyć ulubioną potrawę czy deser, np. przy okazji rodzinnego spotkania lub świąt.

Co lubią jeść Niemcy?

W obiegowej opinii krąży sporo stereotypów na temat tego, co lubią jeść Niemcy. Najczęściej powtarza się, że ich kuchnia jest bardzo mięsna, tłusta i ciężka. Faktycznie, można znaleźć wiele tradycyjnych potraw, które można opisać w ten sposób, ale nie wszystkie takie są. Zawsze warto po prostu porozmawiać ze swoim podopiecznym lub jego rodziną na temat preferencji kulinarnych.

Sporo niemieckich dań jest bardzo podobnych do naszych polskich przysmaków. Mimo wszystko nie jest to aż tak odmienna kuchnia, jak np. azjatycka. Co więcej, ze względów na zabory osoby pochodzące z zachodnich regionów Polski od lat tradycyjnie spożywają wiele potraw będących bezpośrednim nawiązaniem do kuchni niemieckiej. Najlepiej sprawdzą się więc wszystkie „swojskie”, proste przysmaki.

Co jedzą Niemcy na obiad?

Podsumujmy, co jedzą Niemcy na obiad. Posiłek ten wygląda bardzo podobnie, jak w naszym kraju. Doskonale sprawdzą się więc zupy, np. rosół, zupa ziemniaczana, cebulowa lub soczewicowa. Na pewno dobrze przyjęte będą także wszelkie dania mączne, m.in. knedle, spatzle (kluski kładzione) czy kopytka. Bardzo popularne są też placki ziemniaczane, cebulowe czy z kiszonej kapusty, podawane np. z kwaśną śmietaną. Z mięs zaś idealne będą sznycle, rolady czy smażona kiełbasa. Inspiracji warto szukać w książkach kucharskich oraz stronach internetowych z typową kuchnią niemiecką.

Mamy nadzieję, że masz już nieco większą świadomość tego, co gotują opiekunki w Niemczech. Pamiętaj jednak o tym, że dieta seniora musi być dostosowana nie tylko do jego preferencji, ale też stanu zdrowia. Stwórz smaczne, zdrowe menu w porozumieniu z podopiecznym, jego rodziną i lekarzem!

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *