Codzienne obowiązki osoby zajmującej się starszym, schorowanym człowiekiem zwykle obejmują podstawowy zestaw czynności oraz kilka dodatkowych aktywności. Wiele zależy od warunków umowy – powinny wyraźnie określać zakres zadań. Najważniejsze jest jednak, by być w stanie wypracować sprawdzony harmonogram. Czego należy się spodziewać w pracy jako opiekun Niemcy? Dowiedz się, jak wygląda dzień opiekunki seniora w Niemczech i na co dobrze zwrócić uwagę!
Jak wygląda dzień opiekunki seniora w Niemczech?
Wiele osób decydujących się spróbować swoich sił w pracy za granicą zastanawia się, jak wygląda dzień opiekunki seniora w Niemczech. Trudno określić uniwersalny harmonogram, ponieważ będzie zależny od stanu zdrowia podopiecznego, jego indywidualnych preferencji, metod leczenia, przyjmowanych leków itp. Bardzo ważne jest jednak to, by ustalić sztywne ramy czasowe pobudki, zabiegów pielęgnacyjnych, posiłków, codziennych zajęć oraz przygotowań do snu. Rutyna sprzyja osobom starszym, ponieważ je uspokaja, a regularne spożywanie pokarmów dobrze wpływa na metabolizm.
W harmonogramie trzeba uwzględnić oczywiście wizyty u lekarza czy fizjoterapeuty. Nie bez znaczenia są również odwiedziny osób bliskich. W chwili, gdy podopiecznym zajmuje się pielęgniarka czy rodzina, można ustalić czas wolny dla siebie, np. na zrobienie zakupów, załatwienie spraw w banku, telefon do znajomych itp.
Jeśli senior nie jest unieruchomiony chorobą, bardzo ważne jest zaplanowanie dla niego jakieś aktywności fizycznej. Doskonale sprawdzi się spacer, prosta gimnastyka czy nawet wyjście do ogrodu. Dobrze jest też zorganizować inne rozrywki, np. granie w gry planszowe, czytanie książek, oglądanie filmów lub robótki ręczne.
Jakie są obowiązki opiekunki seniora w Niemczech?
Warto jednak mieć na względzie, że jako pracownik jest się zobowiązanym do wykonywania konkretnych czynności. To, jakie są obowiązki opiekunki seniora w Niemczech, powinna dokładnie określać umowa. Najczęściej zalicza się jednak do nich:
- gotowanie posiłków dostosowanych do wieku oraz stanu zdrowia podopiecznego;
- dbanie o porządek;
- pilnowanie harmonogramu przyjmowania leków, wykonywania zabiegów, wizyt u lekarza itp.;
- w razie potrzeby – udzielenie pierwszej pomocy i/lub wezwanie pogotowia;
- asystowanie w codziennej higienie (m.in. podczas mycia czy korzystania z toalety);
- w przypadku osób obłożnie chorych – obmywanie, zmienianie pościeli, wymienianie pieluch, zapobieganie odleżynom;
- w przypadku osób sprawnych ruchowo i intelektualnie – zapewnianie rozrywki, zabawianie rozmową, dotrzymywanie towarzystwa, zachęcanie do aktywności.
Pracodawca może jeszcze wymienić w umowie dodatkowe zadania, np. asystowanie podczas zajęć w kole seniorów, odprowadzanie do kościoła, wykonywanie bardziej zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych (np. farbowanie włosów) czy gotowanie dla całej rodziny. Ilość obowiązków powinna być oczywiście współmierna do wynagrodzenia.
Co nie należy do obowiązków opiekunki seniora?
Osoby planujące wykonywanie takiej pracy powinny również wiedzieć, co nie należy do obowiązków opiekunki seniora. Taka pracownica nie jest absolutnie niczyją służącą, która ma obowiązek czuwać przy podopiecznym przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Każdy ma prawo do wolnych dni, a pracodawca musi to uszanować. Przy tym nie można mylić odpoczynku z czuwaniem, czyli czasem pomiędzy obowiązkami, w którym akurat nic się nie dzieje. Osoba zatrudniona na umowę musi mieć dni dla siebie, w których będzie regenerować siły i zajmować się tym, na co ma ochotę. Wtedy może wyręczyć ją pielęgniarka, fizjoterapeuta, członek rodziny czy inna opiekunka.
Pracownica na takim stanowisku nie jest również zobowiązana do wykonywania żadnych zadań, które nie zostały ujęte w umowie. Musi dbać o porządek w okolicy seniora, ale nie ma podstaw do tego, by zlecić jej np. koszenie trawnika, sprzątanie strychu czy remont pokoju. Pracodawcy mogą wymagać, ale sami muszą stosować się do wspólnie ustalonych zasad.
To, jak wygląda dzień opiekunki seniora w Niemczech, jest zależne od wielu czynników. Najważniejsze, by trzymać się harmonogramu. Przy tym trzeba pamiętać nie tylko o swoich obowiązkach, ale też prawach. Postaraj się ustalić jak najlepszy plan, który będzie optymalny zarówno dla podopiecznego, jak i Ciebie!