Pierwszy wyjazd do pracy za granicę w charakterze opiekunki do osób starszych budzi wiele wątpliwości. Aby nieco pomóc osobom planującym emigrację zarobkową do naszych zachodnich sąsiadów, omówiliśmy kilka najważniejszych kwestii. Przedstawiamy FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!
Opieka seniora w Niemczech wypełnij krótki formularz i spełnij marzenia o lepszych zarobkach!
Wiele osób ma kłopot z tym, co trzeba załatwić przed wyjazdem do praca opieka Niemcy. Dobrze jest zadbać o swój dobytek, jeśli jest taka potrzeba. Najrozsądniej jest m.in. oddać rodzinie klucze do domu, poprosić o opłacanie rachunków i podlewanie roślin, a także przekazać swojego pupila pod opiekę. Niezwykle ważne jest też oczywiście zadbanie o należyte formalności, w szczególności podpisanie umowy z pracodawcą lub agencją, a także ustalenie kwestii związanych z transportem, zakwaterowaniem, wynagrodzeniem, ubezpieczeniem, opłacaniem składek i innymi warunkami zatrudnienia. Najwygodniej będzie również uregulować sprawy związane z bankiem oraz operatorem telefonii komórkowej. Jeśli zaś planuje się wyjazd w czasie trwania pandemii, należy zapoznać się z aktualnymi obostrzeniami i zastosować się do nakazów, np. wykonać test na SARS-CoV-19.
Osoba planująca wyjazd musi wiedzieć, jakie dokumenty są potrzebne. Przede wszystkim należy zabrać ważny dokument tożsamości – dowód osobisty i/lub paszport. Z pewnością może się przydać prawo jazdy oraz inne dowody posiadanych uprawnień, np. certyfikaty czy zaświadczenia o odbyciu stosownego kursu, a nawet dyplomy ukończenia szkół. Konieczne jest też zabranie kopii umowy, polisy ubezpieczeniowej i EKUZ. Dobrze jest również spakować akt urodzenia, książeczkę szczepień i listę ICE (zawierającą grupę krwi, listę przyjmowanych leków, alergie, kontakt do bliskich osób). Oczywiście należy również pamiętać o wszystkich dodatkowych wymaganych przez pracodawcę dokumentach, np. zaświadczeniu o niekaralności.
Często poruszaną kwestią jest to, co z ubezpieczeniem zdrowotnym, gdy wyjeżdża się do Niemiec. Jeśli opłaca się składki na NFZ w Polsce, ma się prawo do opieki medycznej w zakresie koniecznym (nagły wypadek, dolegliwości czy choroba). Lekarz podczas udzielania pomocy stwierdza, czy wykonane przez niego usługi są rzeczywiście niezbędne, mając na względzie ich uciążliwość oraz przewidywany czas pobytu w kraju. Uprawnienia tego typu daje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Można odebrać ją w oddziale NFZ. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że dokument ten zapewnia jedynie bardzo podstawowe wsparcie i nie pokrywa np. kosztów transportu medycznego czy specjalistycznych zabiegów, co może narazić na naprawdę duże wydatki. Z tego względu najrozsądniej jest zainwestować w dodatkowe, prywatne ubezpieczenie. Nasza agencja zapewnia stosowne polisy wszystkim opiekunkom, dlatego można mieć pewność, że w każdej sytuacji otrzyma się profesjonalną pomoc.
Osoby pracujące poza granicami kraju powinny odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne. Większość nie ma wtedy pojęcia, co z ZUS-em. Jeśli jest się aktywnym zawodowo na terenie kilku państw członkowskich UE, można być objętym zabezpieczeniem społecznym tylko w jednym z nich. Po zatrudnieniu w Niemczech nadal jest się objętym polskimi przepisami w tym zakresie. Niemiecki pracodawca ma obowiązek zgłosić każdego zagranicznego pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, a także opłacać należne składki. Osoby współpracujące z naszą agencją mogą być spokojne o tę kwestię. Kompleksowo zajmujemy się wszystkimi formalnościami oraz uczciwe podchodzimy do zatrudnianych przez nas opiekunek. Pilnujemy odprowadzania składek zgodnie z przepisami oraz zapisami przyrządzanej przez nas umowy. Wszystko jest przejrzyste oraz zrozumiałe.
Przed wyjazdem opiekunki bardzo często pytają „gdzie będę mieszkać”? W większości przypadków pracodawca zapewnia zakwaterowanie, najczęściej pokój w domu seniora, którym będzie się opiekować. Starsze osoby często potrzebują opieki nawet przez całą dobę, dlatego opiekunka musi znajdować się w pobliżu, także w nocy. Tylko wtedy będzie mogła pomóc w razie nagłego pogorszenia samopoczucia. Przy tym nasza agencja zawsze weryfikuje ogłoszenia oraz miejsce pracy, by upewnić się, że pracownice otrzymają odpowiednie warunki do życia, a także będą komfortowo i bezpiecznie się czuć.
Wiele osób zastanawia się „jaka powinna być moja znajomość języka niemieckiego?”. Oczywiście im płynniej się nim posługuje, tym lepiej. Nie oznacza to jednak, że osoby nie mówiące po niemiecku nie mają szans na zatrudnienie. Często wystarczy krótki kurs, który pomoże przyswoić podstawowe zwroty oraz słowa. Nasza agencja wspiera w nauce języka. Zawsze staramy się tak przygotować nasze pracownice, by były przynajmniej komunikatywne. Oczywiście trzeba jednak mieć na względzie to, że pracodawcy zazwyczaj wyraźnie zaznaczają, jaki poziom znajomości języka jest konieczny. Z tego względu warto rozważyć doszkolenie się na własną rękę. Umiejętności w tym zakresie są nie tylko przydatne, ale bezpośrednio przekładają się na wyższe wynagrodzenie.
Osoby ubezpieczone w NWZ mogą wnioskować o wydanie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą powinno się zabrać ze sobą na wyjazd. Co daje karta EKUZ? Uprawnia do otrzymania niezbędnej pomocy medycznej. Lekarz ocenia, czy świadczenie jest konieczne. Bierze pod uwagę m.in. ogólny stan zdrowia, intensywność dolegliwości czy planowany czas pobytu. W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia zyskuje się prawo do takich samych świadczeń jak obywatele Niemiec. Aby otrzymać pomoc, należy wziąć EKUZ oraz dokument tożsamości i udać się do najbliższej placówki służby zdrowia, która posiada podpisaną umowę z regionalną kasą chorych. Można rozpoznać ją po oznaczeniach „Kassenarzt” lub „Alle Kassen”. Trzeba wtedy wypełnić druk nr 81 (zazwyczaj dostępny także w języku polskim), w którym należy m.in. podać informacje o długości pobytu, a także wskazać niemiecką kasę chorych dokonującą rozliczenia. Internista może wypisać skierowanie do specjalisty lub szpitala. W nagłych wypadkach najlepiej zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub zgłosić się do najbliższego szpitala.
Najnowsze komentarze