Ile zarabia opiekunka osoby starszej w Niemczech?

ile zarabia opiekun seniora 2021

Rozważasz wyjazd za granicę w celach zawodowych? Zgodnie z powszechną opinią, opieka nad seniorami może być źródłem całkiem satysfakcjonującego przychodu. Czy rzeczywiście tak jest? Przybliżamy, ile zarabia opiekunka osoby starszej w Niemczech!

Sprawdź również nasze oferty pracy opieka Niemcy!

Na zachodnim rynku można zauważyć duże zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się osobami chorymi, niepełnosprawnymi i starszymi. Praca za granicą w deficytowym zawodzie wydaje się świetną szansą na wysokie wynagrodzenie. Co to dokładnie oznacza? Dowiedz się, ile zarabia opiekunka osoby starszej w Niemczech!

Ile zarabia opiekunka osoby starszej w Niemczech?

Na początek warto podkreślić, że to, ile zarabia opiekunka osoby starszej w Niemczech, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim znaczenie mają kwalifikacje, znajomość języka, a także miejsce zamieszkania i stan zdrowia podopiecznego. Nikogo nie powinno dziwić, że na większe stawki mogą liczyć osoby z wieloletnim doświadczeniem, odpowiednim wykształceniem czy dodatkowymi certyfikatami.

W lepszym położeniu są też opiekunki płynnie posługujące się językiem niemieckim, dlatego przed wyjazdem na pewno dobrze jest odbyć przynajmniej jeden kurs lub doszkolić się we własnym zakresie. Koniecznie trzeba być przynajmniej komunikatywnym.

Zarobki będą różnić się w zależności od landu. Trzeba jednak mieć na względzie, że im wyższa pensja, tym droższe będzie życie i codzienne utrzymanie. Wtedy najrozsądniej jest wybrać ofertę, w której pracodawcy oprócz zakwaterowania oferują np. podstawowe wyżywienie.

Oczywiście nie bez znaczenia jest także stan zdrowia seniora. Jeśli jest ciężko chory i trzeba np. go podnosić czy otoczyć troską również w nocy, stawka będzie odpowiednio wyższa. Biorąc pod uwagę wszystkie kryteria, zarobki wynoszą średnio od 1800 do 2600 euro (brutto) miesięcznie.

Ile zarabia opiekunka w Niemczech 2021?

Wiele osób zastanawia się, ile zarabia opiekunka w Niemczech 2021. Pandemia koronawirusa wstrząsnęła światową gospodarką. W związku z tą nietypową sytuacją dodatkowa pomoc jest jednak jeszcze bardziej potrzebna. Osoby zarażone czy przebywające na kwarantannie nie mogą opiekować się swoimi starszymi bliskimi. Wtedy konieczne jest wsparcie osoby z zewnątrz, oczywiście przebadanej pod kątem SARS-CoV-19.

Niemcy dość dobrze radzą sobie z sytuacją pandemiczną, dlatego nie doświadczają tak przykrych skutków kryzysu jak inne państwa. Z tego względu opiekunki mogą być spokojne o to, że otrzymają satysfakcjonujące wynagrodzenie. Na pewno będzie nawet do 3-4 razy większe niż w Polsce.

Ile zarabia opiekunka osób starszych w Niemczech – na co uważać?

Duży wpływ na to, ile zarabia opiekunka osób starszych w Niemczech mają oczywiście warunki jej pracy. Najczęściej najbardziej opłacalne jest zdecydować się na współpracę z agencją. Wtedy pokryte zostaną koszty np. dojazdu czy ubezpieczenia zdrowotnego i OC. W innych przypadkach można wynegocjować opłacanie ich przez pracodawcę. Nie ma jednak wątpliwości, że nie ma sensu samodzielnie narażać się na takie wydatki. Niektórzy zleceniodawcy oferują dodatkowo podstawowe wyżywienie, dopłaty do paliwa, a także premie związane np. z pracą w weekendy, święta czy w nocy, dlatego warto zwrócić na to uwagę.

Ile zarabia opiekunka w Niemczech – gdzie są najwyższe stawki?

Na koniec dobrze jeszcze omówić, ile zarabia opiekunka w Niemczech w poszczególnych landach. Zdecydowanie największe pensje otrzymuje się w Bawarii, a także Nadrenii Północnej-Westfalii i  Badenii-Wirtembergii. Średnie wynagrodzenie w tych regionach wynosi nawet ok. 2,5 tys. euro, czyli w przeliczeniu ok. 11 tys. złotych!

Mieszkańcy wschodnich landów i Berlina zazwyczaj proponują przeciętne pensje na poziomie ok. 2000 euro, czyli 8900 złotych. Najmniej zarobi się z kolei w Saksonii (ok. 1900 euro = ok. 8500 złotych). Podane kwoty są oczywiście sumami brutto, dlatego trzeba od nich odjąć jeszcze podatki, składki itp. Najwięcej można znaleźć ofert, w których zarobi się ok. 1500 euro na rękę, czyli ok. 6700 złotych. Dla porównania, w Polsce mediana wynagrodzenia dla opiekunek osób starszych wynosi 2800 złotych netto.

Skoro wiesz już, ile zarabia opiekunka osoby starszej w Niemczech i od czego to zależy, postaraj się znaleźć najlepsze ogłoszenie. Zaufaj doświadczonej agencji, by uzyskać jak najlepszą pensję. Podreperuj swój budżet lub wesprzyj bliskie Ci osoby, wyjeżdżając do pracy za granicę!

Oceń wpis!
[Ocen: 4 Średnia: 2.3]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *