Zwyczaje adwentowe w Niemczech

Zwyczaje adwentowe w Niemczech

Opiekunki osób starszych muszą zadbać nie tylko o podstawowe potrzeby swoich podopiecznych, ale też powinny się postarać zapewnić miłą atmosferę. Z tego względu przed wyjazdem do praca opiekunka Niemcy dobrze jest chociaż w podstawowym stopniu zapoznać się z kulturą i tradycjami w danym kraju. Planujesz wyjechać do pracy w czasie zimy? Przedstawiamy zwyczaje adwentowe w Niemczech!

Ponieważ nasi zachodni sąsiedzi są w dużej mierze państwem katolickim, ogromne znaczenie mają dla nich Święta Bożego Narodzenia. Co ciekawe, w ich tradycji równie wyjątkowy jest sam okres przygotowania do nich. O ile w Polsce raczej jest związany z postem i spokojnym oczekiwaniem, o tyle w tym kraju jest naprawdę radośnie obchodzony. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze zwyczaje adwentowe w Niemczech!

Zwyczaje adwentowe w Niemczech

Podopieczny senior powinien być traktowany z ciepłem i życzliwością, tak by czuł się jak najbardziej komfortowo. W związku z tym dobrze jest znać zwyczaje adwentowe w Niemczech, by kultywować tradycję i zadbać o rodzinną atmosferę.

Gorliwy senior, który jest aktywny oraz nie ma problemów z poruszaniem, z pewnością będzie chciał brać udział w różnych liturgiach, m.in. nieszporach. Wtedy trzeba mu towarzyszyć w drodze do kościoła, a także otoczyć opieką, gdyby np. w trakcie trwania mszy poczuł się słabo.

Czas adwentu w Niemczech jest okresem radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa. Z tego względu dobrze jest powoli wprowadzać do domu świąteczny nastrój oraz warto rozmawiać z podopiecznym o nadchodzących Świętach – jeśli jest w stanie, niech sam opowie o tym, jak odnosi się do tej tradycji. W ramach rozrywki można także wspólnie upiec tradycyjne adwentowe ciasteczka (Adventsplätzchen), przygotować dekoracje czy ozdobić dom.

Adwent Niemcy – jarmarki bożonarodzeniowe

Adwent w Niemczech nieodłącznie kojarzy się z kolorowymi, radosnymi jarmarkami bożonarodzeniowymi (Weinachtsmarkt) pełnymi smakołyków, zachwycających dekoracji, pięknych prezentów oraz innych atrakcji.  W Polsce również się je organizuje, ale nie każdy jest świadom tego, że wywodzą się z Niemiec i właśnie tam są zdecydowanie najbardziej bogate. Jeśli senior czuje się na siłach, na pewno warto zabrać go na krótki spacer w takie miejsce. Będzie to dla niego świetna rozrywka, a także okazja do aktywności fizycznej. Przy okazji można mu podać jakiś przysmak, by sprawić mu przyjemność. Przy okazji kupi upominki dla bliskich itp.

Kiedy senior niestety nie może się przemieszczać, ale jest świadomy i komunikatywny, warto w wolnym czasie w pojedynkę odwiedzić taki jarmark. Będzie to nie tylko przyjemne doświadczenie, ale też okazja by przynieść coś miłego i poprawić humor podopiecznemu. Można mu opowiedzieć dokładnie o swoich doświadczeniach oraz podarować kupiony tam drobiazg, np. ozdobę czy smakołyk.

Symbole adwentu w Niemczech

Na pewno dobrze jest znać podstawowe symbole adwentu w Niemczech, by pomóc wdrożyć się seniorowi w świąteczny nastrój. Ważną tradycją jest znany w Polsce kalendarz adwentowy (Adventskalender). Ma formę czterotygodniowego kalendarza, gdzie na każdy dzień przypada jakaś niespodzianka. Zwyczaj ten szczególnie lubią dzieci, ponieważ dzięki niemu codziennie otrzymują niewielką czekoladę lub cukierek. Ma im to pomóc w oczekiwaniu na święta oraz utrzymaniu wyrzeczeń. Wielu seniorów szczególnie szanuje tradycje adwentowe w Niemczech, dlatego chętnie przystanie na taką zabawę. Jeśli podopieczny nie może jeść słodyczy, w kalendarzu można ukryć jakiś drobiazg lub karteczkę z miłą atrakcją, taką jak np. spacer, relaksująca kąpiel czy seans ulubionego filmu.

Co ciekawe, także znany nam wieniec adwentowy w Niemczech (Adventskranz) jest o wiele bardziej istotnym elementem tradycji. W Polsce zwykle umieszcza się go w kościołach, a tutaj musi znajdować się w każdym domu. Ma formę wieńca z zielonych gałązek jedliny, w którym ustawione zostają cztery czerwone świece. Zapalanie kolejnych knotów wraz z rozpoczęciem następnego tygodnia jest formą „odliczania” czasu do Świąt. Nawiązuje też do symboliki światła oraz ciemności, tak ważnej w adwencie.

Istotne jest też to, że Niemcy szczególnie hucznie obchodzą Mikołajki (Nikolausfeier). Warto wtedy pomyśleć o drobnym upominku dla podopiecznego. Miłym gestem będzie również przygotowanie pysznego obiadu z deserem, oczywiście dosotosowanego do diety seniora.

Zwyczaje adwentowe w Niemczech są bardzo szanowane, dlatego warto je znać. Nie tylko ułatwi to pracę, ale będzie też interesującą ciekawostką. Zadbaj o to, by senior mimo wszystko cieszył się z nadchodzących Świąt, a z pewnością o wiele lepiej się poczuje!

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *